Strona główna

Zespoły


Koła zainteresowań

KGW


Artyści i Pasjonaci


Relacje z wydarzeń


Galeria fotograficzna


Archiwum


Historia OK


Wiśniowa


Pliki


Kontakt


Zapowiedzi


Księga Gości

 

www.wisniowa.pl


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycje przejawów tworzenia i pielęgnowania kultury ludowej w Wiśniowej i okolicach sięgają odległych czasów. Wielu etnografów i choreografów zdobywało tutaj sporo materiałów i informacji dotyczących szeroko pojętego folkloru. Dla naszego regionu pozostają charakterystyczne, jedyne i niepowtarzalne gdzie indziej w słowach i melodyce przyśpiewki i okółki, jak również technika i sposób wykonywania pewnych elementów tańca.
W historii pozostają oddane kulturze ludowej osoby z naszego regionu: Stefan Kłosowicz, Józefa Wójtowicz, Stefan Lesiecki, Karol Kiełtyka, Stanisław Świrad.
W latach 50 i 60 XX-go stulecia działa tutaj prężny zespół pieśni i tańca, który koncertuje w odległych miejscach naszej ojczyzny między innymi na dożynkach centralnych w Warszawie.

Po kilkunastoletniej przerwie 1 kwietnia 1986 roku przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej zawiązuje się grupa młodzieży wokół tańca i śpiewu ludowego w zespole folklorystycznym.
Opiekunem i choreografem zostaje ówczesna nauczycielka w Szkole Podstawowej w Wiśniowej Danuta Szaro. Jej fachowość i dyscyplina zespołowa dają szybko wymierne rezultaty: powstają układy taneczne z okolic Rzeszowa, Staromieścia, tańce lasowiackie, przeworske i tańce z okolic Krosna. Pomimo niedługiego stażu zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny. Swymi koncertami uświetnia wiele imprez lokalnych jest zapraszany do ościennych miejscowości. W 1988 roku zespół wyrusza na tournée do Tiszafüred na Węgrzech.
Na początku lat 90 część członków zespołu odchodzi, inni przechodzą do strzyżowskiego „Pogórza”. Pani choreograf z powodu obowiązków rodzinno-rodzicielskich i zmianą miejsca
zamieszkania, rezygnuje z prowadzenia grupy. Jej miejsce zajmuje Grzegorz Tomaszewski.

W 1993 roku przy Szkole Podstawowej w Markuszowej powstaje dziecięco-młodzieżowy zespół pieśni i tańca działający pod patronatem Ośrodka Kultury w Wiśniowej. W przeszło trzyletniej działalności grupa opracowała układ tańców krośnieńskich, narodowego poloneza i suitę tańców lubelskich. Występuje na uroczystościach szkolnych, gminnych i lokalnych.
W roku 1996 wśród wiśniowskiej młodzieży rodzi się potrzeba stworzenia grupy folklorystycznej. Młodzi, zdolni, ambitni ludzie, nie wstydzący się przywdziać ludowe kostiumy i kultywować tradycje praojców tworzą rozbudowany układ tańców rzeszowskich, krośnieńskich, lubelskich i poloneza. Są wielokrotnie zapraszani na różnego rodzaju koncerty. W tym czasie wiśniowski zespół zasilają byli członkowie zespołu z Markuszowej. Przełom wieków to również przełom w zespole pieśni i tańca. Zmiany stanów cywilnych, wyjazdy na uczelnie, do pracy członków zespołu, brak chętnych, stają się powodem chwilowego zaprzestania działalności.

Latem 2002 roku rodzi się pomysł zebrania w grupę obecnych i byłych tancerzy. Tworzy się zespół w oparciu o byłych członków zespołu z przed 16 lat, tych tańczących później, a także osób z innych zespołów ludowych. Na cotygodniowych próbach zbierają się tancerze, którzy swój wolny czas pragną pożytecznie spędzić w kontakcie z folklorem. Szybko udaje się odświeżyć umiejętności taneczno-wokalne. Młoda stażem, lecz bogata doświadczeniem grupa, błyskawicznie opracowuje około godzinny program taneczno-wokalny.
Wiosną 2003 r. zespół pieśni i tańca przyjmuje nazwę „Wisznia”. Jest mile widziany na różnych uroczystościach w kraju i za granicą. Za kultywowanie tradycji ludowych „Wisznia” została uhonorowana m. in. Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Nagrodą Zarządu Powiatu w Strzyżowie. Historia zespołu posłużyła jego członkini Katarzynie Salamon (Bąk) do napisania pracy magisterskiej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach, pod tytułem: „Kulturotwórcza rola Zespołu Pieśni i Tańca Wisznia w środowisku wiejskim”.
Grupa ciągle otrzymuje propozycje koncertowania na różnych prestiżowych imprezach krajowych i międzynarodowych.

Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się: tańce z okolic Rzeszowa, tańce krośnieńskie, lubelskie, polonez, krakowiak i tańce strzyżowskie. Grupa ma opracowane również widowiska obrzędowe.

Kliknij aby powiększyć zdjęcie

Kliknij aby powiększyć zdjęcie